19 stycznia 2024

KSeF przesunięty!

Jak podają media Minister finansów Andrzej Domański poinformował na piątkowym briefingu prasowym, że obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie wejdzie w życie zgodnie z planem.
Pierwotnie rewolucja miała rozpocząć się 1 lipca 2024 r.  Minister uzasadnił decyzję argumentami, które są zbieżne ze stanowiskiem wielu instytucji finansowych w kraju, że system posiada błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie KSeF w 2024 r.

Nowy termin nie został sprecyzowany. KseF zostanie wprowadzony, dopiero wtedy, gdy będzie dobrze przygotowany.

Jednocześnie Minister Domański wyjaśnił, że resort opublikuje przetarg na zewnętrzny audyt systemu.
„Zintensyfikujemy proces konsultacji tak, by system nie został wprowadzony wbrew, ale we współpracy z przedsiębiorcami — stwierdził Minister. W odpowiedzi na pytania dziennikarzy Domański podkreślił, że nowa data zostanie podana dopiero na bazie wyników audytu.

Rząd jednak podkreśla, że z systemu nie rezygnuje. Jak powiedział Minister Domański: „KSeF w Polsce będzie wprowadzony. To jest rozwiązanie potrzebne, pozwoli na uszczelnienie systemu i w długim horyzoncie ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej. Ale nie możemy sobie pozwolić choćby na jeden dzień, w którym faktury nie będą mogły być wystawiany. Na żadne niedoróbki nie ma miejsca”.